Gyári elektromos ablakok javítása
Elküldve: 2010 jún. 25, 12:24 pm
Kezdeném két esettel:
1., Motor probléma:
Párszor találkoztam már Toyotánál is olyannal, hogy nagyon lassan tekert a gyári motor, vagy megintdult vánszorogva és 2 centi után lekapcsolt a védelem.
Egy E10 liftbacknél a bal hátsó az utóbbit produkálta. Azt hittem a sinek mozdultak el (netán törték az ajtót), amiben az ablak csúszik, ezért nagyon szorul az ablak, a túlmelegedés/leégés elleni védelem pedig leállítja. Aztán 5 perc múlva megint két centi...
Szétszedtem, kivettem a mechanikát és a motort és tökéletesen tudtam kézzel csúsztatni az üveget. A motort megforgattam a mechanikával üresen, ugyanúgy szenvedett. Azt hittem, hogy a mechanika deformálódott és a fogaskerék résznél szorul. Elõször kipucoltam, újra zsíroztam, ugyanezt produkálta, majd levettem és a szabadon álló motor is ugyanúgy szenvedett.
Szétszedtük Apuval és a szénkefék tökéletes állapotban voltak. A védelem két réz lapból áll, ami egy köztes anyaggal (nemtudom mi) egymásra van ragasztva. Amikor ez az anyag felmelegszik, megszûnteti a kontkaktot. Nos itt volt a bibi, ha direktbe összezártuk, úgy pörgött a motor, ahogy kell neki. Végül a megoldás egy vékony kis drót lett (egyfajta biztosíték gyanánt).
Öszzeraktuk és vidáman emelget. Így megúsztunk egy komplett motorvásárlást. Persze vigyázni kell, hogyha vagy felér koppanásig, vagy leér, akkor ne tartsuk rajta a gombon a kezünket évekig. (bár próbálgattam kicsit elfeledni és nem égett el a drót sem a motor, így jó keresztmetszet lett választva.).
E8-ban E9-ben és E10-ben már láttam ilyen motorokat (ablakok, tetõk). Így hasznos lehet mindenkinek.
2., Törés okozta mechanikus károsodás:
A jobb elsõ ajtajában emelt a motor, azonban nagyon kijött a fészkébõl a jobb felsõ sarka az üvegnek és félre is csípte a belsõ kédert. Orvosolni akartam, itt bebizonyosodott a törés, azonban nem az üveg vezetõ sínek, hanem az emelõ mechanika csúszó sine kapott egy nagyott. Gyárilag íves (itt bowdenes a motor) és lett benne egy hupli. Sokszor szétszedés egyengetés összerakás után már tökéletesen megy.
1., Motor probléma:
Párszor találkoztam már Toyotánál is olyannal, hogy nagyon lassan tekert a gyári motor, vagy megintdult vánszorogva és 2 centi után lekapcsolt a védelem.
Egy E10 liftbacknél a bal hátsó az utóbbit produkálta. Azt hittem a sinek mozdultak el (netán törték az ajtót), amiben az ablak csúszik, ezért nagyon szorul az ablak, a túlmelegedés/leégés elleni védelem pedig leállítja. Aztán 5 perc múlva megint két centi...
Szétszedtem, kivettem a mechanikát és a motort és tökéletesen tudtam kézzel csúsztatni az üveget. A motort megforgattam a mechanikával üresen, ugyanúgy szenvedett. Azt hittem, hogy a mechanika deformálódott és a fogaskerék résznél szorul. Elõször kipucoltam, újra zsíroztam, ugyanezt produkálta, majd levettem és a szabadon álló motor is ugyanúgy szenvedett.
Szétszedtük Apuval és a szénkefék tökéletes állapotban voltak. A védelem két réz lapból áll, ami egy köztes anyaggal (nemtudom mi) egymásra van ragasztva. Amikor ez az anyag felmelegszik, megszûnteti a kontkaktot. Nos itt volt a bibi, ha direktbe összezártuk, úgy pörgött a motor, ahogy kell neki. Végül a megoldás egy vékony kis drót lett (egyfajta biztosíték gyanánt).
Öszzeraktuk és vidáman emelget. Így megúsztunk egy komplett motorvásárlást. Persze vigyázni kell, hogyha vagy felér koppanásig, vagy leér, akkor ne tartsuk rajta a gombon a kezünket évekig. (bár próbálgattam kicsit elfeledni és nem égett el a drót sem a motor, így jó keresztmetszet lett választva.).
E8-ban E9-ben és E10-ben már láttam ilyen motorokat (ablakok, tetõk). Így hasznos lehet mindenkinek.
2., Törés okozta mechanikus károsodás:
A jobb elsõ ajtajában emelt a motor, azonban nagyon kijött a fészkébõl a jobb felsõ sarka az üvegnek és félre is csípte a belsõ kédert. Orvosolni akartam, itt bebizonyosodott a törés, azonban nem az üveg vezetõ sínek, hanem az emelõ mechanika csúszó sine kapott egy nagyott. Gyárilag íves (itt bowdenes a motor) és lett benne egy hupli. Sokszor szétszedés egyengetés összerakás után már tökéletesen megy.