Íratlan szabályok, tippek, trükkök az autózásban

CCH tagok, leendő klubtag jelöltek, érdekességek...
CsabiTE71
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ

Hozzászólás Szerző: CsabiTE71 » 2010 júl. 26, 10:30 pm

Nem tartom magam mazsolának, de ezen a tréningen elgondolkodtam már, mert jó móka is lehet, meg esetleg az sem baj ha jobban fel vagyunk készülve egy váratlan helyzet kivédésére. :)
82' TE71 GT DOHC (2T-G)
81' TE71 GT DOHC (2T-G) R.I.P.
91' Camry Wagon CV20 (2C-T)

Amit a japánok építenek, az a minõség (Richard Hammond - Top Gear)

Lyani
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Autód gyártási éve: 2012
Autód típusa (és generációja): Auris
Autód felszereltségi jelölése: Sol
Autód karosszéria variánsa: Hatchback (5 ajtós)

Hozzászólás Szerző: Lyani » 2010 júl. 27, 01:17 am

Lackó írta:Bal láb kint a leengedett ablakon, jobbal meg tiprod neki...
Hálják meg, de itt a nyócbá, a Tojás, a Lorinseres új S mergával káják így nyomjá. Csak még üvölt a pujárós dijumvisum is. Slussz poén ként mindig bele megy a gödörbe, hogy leérjen az elsõ lökös. :lol: :lol: 8)
Auris MK1 HSD Sol 5 door Hatchback

Bubi
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó

Hozzászólás Szerző: Bubi » 2010 júl. 27, 06:24 am

CsabiTE71 írta:Nem tartom magam mazsolának, de ezen a tréningen elgondolkodtam már, mert jó móka is lehet, meg esetleg az sem baj ha jobban fel vagyunk készülve egy váratlan helyzet kivédésére. :)
Mókának nem feltétlenül móka. Egy instruktor segítségével kell meghatározott feladatokat végrehajtani. Kezdve mondjuk azzal, hogy 50km/h sebességrõl padlóféket nyomsz száraz aztán vizes úton. Így szemléltetve a különbséget ráébresztve, az autóst a féktávok közti különbségre különbözõ idõjárási körülmények között. Ilyen, az alapoktólkezdve szépen tudatosan felépített szemléletváltoztatással próbálnak az instruktorok eredmény elérni. Azt hiszem az egy vagy két napos képzés alatt többet nem is lehet kitûzni mert begyakorolni a szükséges mozdulatokat nincs idõ, csak épp kipróbálni, hogy milyen érzés elveszteni az uralmat vagy éppen síkos felületen mi a helyes sebesség és mit kell csinálni ha megcsúszunk, vagy hirtelen fékeznünk kell. A hátsó durdefekt szimulálása megint egy más téma ( rántópad ). Ez egy nagyon hasznos eszköz viszont az ember csak arra jön rá, hogy ha több élete lenne, lehet, hogy a 10. ben már nem halna meg ugyanabban a helyzetben. Mert 50km/h-ról megfogni egy hátsó durdefektet majdnem, hogy lehetetlen csúszós úton. Arra meg nincs elég hosszú pálya, hogy ez autópályatempónál szimulálhassa az oktató.
Azért is fontos lenne, hogy autócserénél mindenki, akár önszorgalomból elmenjen egy ilyen képzésre mert az autó olyan mûszaki problémáit hiányosságait is feltárja a kurzus amit egy szervízbe átnézésnél nem lehet kideríteni. Pl. az én kocsimon akkor (pözsón) nem fogott a hátsó fék. Ez ott derült ki.
Corolla E11 4E FE ex tulajdonos
ex bubidisc felhasználó
Autó, motor és gokart rajongó.

Lackó
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Autód gyártási éve: 2017
Autód típusa (és generációja): Egyéb Toyota
Autód felszereltségi jelölése: Egyéb
Autód karosszéria variánsa: Crossover

Hozzászólás Szerző: Lackó » 2010 júl. 27, 08:38 am

Lyani írta:
Lackó írta:Bal láb kint a leengedett ablakon, jobbal meg tiprod neki...
Hálják meg, de itt a nyócbá, a Tojás, a Lorinseres új S mergával káják így nyomjá. Csak még üvölt a pujárós dijumvisum is. Slussz poén ként mindig bele megy a gödörbe, hogy leérjen az elsõ lökös. :lol: :lol: 8)
Tojás nem tudja mi való. S-Mercibe Gazdaság rádiót kell hallgatni. :D

Bruce E9
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)

Hozzászólás Szerző: Bruce E9 » 2010 júl. 27, 09:31 am

bubidisc írta:
CsabiTE71 írta:Nem tartom magam mazsolának, de ezen a tréningen elgondolkodtam már, mert jó móka is lehet, meg esetleg az sem baj ha jobban fel vagyunk készülve egy váratlan helyzet kivédésére. :)
Sziasztok,

én voltam ezen a tréningen céges autóval sajnos. Amin én voltam tréning 1 napos volt, nem a két napos.

Összefoglalva: a tréning által szimulált körülmények a téli, jeges havas útviszonyokat szimulálta nyári gumival! Hamar rájött mindenki, hogy a feladatok maximum 40km/h-val teljesíthetõk, a rántópados feladat inkább csak 30 km/h-val de az is erõsen gépkocsi (tengelytáv függõ). ebben pl. egy Suzuki Swift II. messze a legjobb volt, míg legújabb ESP-s Volvók, BMW, Skoda Superb, stb. pörögtek össze-vissza.
A rántópad inkább hosszanti jégbordára ráfutást, nyomvájús jeges havas utat szimulál, és olyan gyors ellenkormányozást igényel, amely 40 km/h felett átlagos vezetõk számára fizikailag kivitelezhetetlen. Akár milyen autóval is vagy.
A tesztek általában erõsen vizes és mûgyantás felületeken zajlottak (nyári gumival). Sajnos ez inkább nyári gumi tesztnek felelt meg inkább nedves asztfalton. Nagyon kis különbségek a gumiban (típus, összetétel, mintázat, kopottság) óriási különbségeket hozott ki pl. féktávon. Amivel én voltam autó pl. a hátsó gumik teljesen alkalmatlanok voltak a nedves úton való közlekedésre, az oktató azonnali kukát javasolt láttatlanba a kocsi mozgását látva. Aztán lejött és megnézte. Good Year nyári gumi, a kopásjelzõig lekopva, ráadásul hátul: életveszélyes nedves úton. én jeleztem a cégemnél ezt a dolgot. Nem tudom történt-e valami ezügyben, de kb. 3 hete egy kolléga fejreállt 130 km/h-nál az M3-ason autópályán, esett az esõ. Elmondása szerint a kocsi hátulja kitört a nedves úton.

A tréningen egy dolgot nagyon belémvéstek: normál közúti közlekedésbõl hozott statisztikák alapján, ha a kocsi fara kitör 10-bõl 7-en meghalnak. Emiatt még elsõkerekes autóknál is nagyon fontos, hogy a kevésbé kopott gumit tegyétek fel hátulra!
----------------------------------
Forró Fecske
AE92 Corolla Liftback GT-i, Black Top G6

Yautja
Gyakori látogató
Gyakori látogató

Hozzászólás Szerző: Yautja » 2010 júl. 27, 12:03 pm

Szia!
Michelin szakemberei is ezt javasolják...
Lehet nem véletlenül...

Céges autók nagy részén igen "érdekes" gumik vannak, a taxisokról meg ne is beszéljünk :)
Nevetséges, de nem csak a saját életükkel játszanak...
A cégeseknél, meg a fõnökök játszanak mindenkiével.
A sofõrnek mondják, ha nem tetszik, el lehet menni...

Bruce E9
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó

Hozzászólás Szerző: Bruce E9 » 2010 júl. 27, 01:35 pm

Yautja írta:Szia!
Michelin szakemberei is ezt javasolják...
Lehet nem véletlenül...

Céges autók nagy részén igen "érdekes" gumik vannak, a taxisokról meg ne is beszéljünk :)
Nevetséges, de nem csak a saját életükkel játszanak...
A cégeseknél, meg a fõnökök játszanak mindenkiével.
A sofõrnek mondják, ha nem tetszik, el lehet menni...
Régebb azt mondták, hogy a hajtott kerekekre tegyék fel a kevésbé kopottat, és minden gumiszerelõ így csinálta, de ez az elsõ kerekes autóknál (a személygépkocsik 90%-a) nem helyes. Még anno én is, amikor csak 2 db téligumit vettem elõre! Egy körforgalomban szépen el is ment a hátulja, csináltam egy 360°-os piruettet. Pedig elöl van a motor a nagyobb súly, a nagyobb tapadás, emiatt inkább hátra kell a kevésbé kopott gumi.

ha hátra teszel kopottabb gumit, legfeljebb nem tudsz olyan jól kilõnni a zöld lámpánál, de ha elõre, akkor késõbb tör ki a fara kanyarban esõben, netalán aquvapleningen. És ez sokkal fontosabb!

A mai magyar utak iszonyat állapotban vannak, ha esik az esõ a keréknyomban áll a víz, csak tegnapelõtt 6-an meghaltak az utakon, mert esett az esõ, érdemes lenne a gumikat is megnézni hol melyik a kopottabb.
Forró Fecske

Bubi
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó

Hozzászólás Szerző: Bubi » 2010 júl. 27, 07:07 pm

A következõ írás mehetne a muszáj leírnom rovatba is de azért ide inkább illik - majd eldöntitek.

7 km-t kell autóznom a munkahelyemig de ez a rövidke utazás is állandó izgalmak forrása - a szó nem éppen legnemesebb értelmében. Az út amit meg kell tenni az ugyanis egy fõút közepén áthaladó város vagy inkább fordítva és egy dimbes-dombos kanyargós szakasz szántóföldek mentén.

A következõ szituációk fordultak elõ a mai hazatérésem során.
A városi szakaszon 5-en próbáltak betétlapot cserélni velem, elémkanyarodással vagy csak a ráutaló megindulással, volt aki egyszerûen elindult mert öreg autója már nem akarta megvárni míg Én elhaladok elötte és elindult. Ez valszeg ponosan így volt mert láttam a meglepetést a sofõr arcán. Valami ilyen ábrázata lehetett a betyároknak amikor megbokrosodott a lovuk.
A nyugottnak ígérkezõ dimbes-dombos szakaszra kaptam egy VW polo-s fickót aki valahol a kormányalatt bujkáhatott mert csak sapkája siltjébõl állapítottam meg, hogy az autó nem egy újabb generációs night rider, sofõr nélkül. Nem követett messzirõl. Gondolom próbálta elolvasni, a feliratot: -vé vé vé pont miaf@szom-klubb? Na még egy kicsit közelebb.

Tehát nem lassan és nem távolról követett ill. Én próbáltam tartani egy nem túl gyors de határozott tempót, hogy azért ne mindenáron elõzzön meg. (Mert ha nem megy ott 100-al akkor valószínûleg lekésik a Mónika show-ról. Pedig annyira várhatta már azt a részt amiben végre megnézheti magát.)
Mint tudjuk, hogy a maradék 3km hazáig tartó szakasz - mert egy faluban lakunk - megtétele 80km/h helyett 100km/h-vel az kb egy bakkancslevétel és sörbontásnyi idõ, viszont hatványozottan veszélyesebb, fõleg olyan idiótáknak akik a sebesség hatsára elkezdenek az út közepén menni és a kanyarokat a szembejövõ sávban venni.
Míg Én próbáltam, nyakamban ezzel a Úrvezetõvel elkerülni a szembejövõk szemböl kanyarlevágós akcióit és egy olyan szitut ahol a beláthatatlan kanyar mögött a mazsola keresztben áll mert éppen meg akar fordulni az úton, mindkét sávot elfoglalva ( rá is dutáltam ami feldûhítette ezér nem elnézést kért hanem visszadudált ), addig a polos barátunk csak azon törte a fejét, hogy ezek után Õ majd végre jól megelõz. Meg is tette és ahogy korábban írtam volt, hirtelen beszûkült neki a táj és a következõ enyhe balos kanyart ideális íven a szembejövõ sávban vette.

A faluban újra visszavette a tempót ( nagyon helyes ). Én már dörzsölgettem a tenyerem – tudván, hogy hol lakik – végre megtudhatom, hogy egy visszaesõ kanyarlevágónak mi járhat a fejében. Megálltam úgy lazán a fõút közepén letekert ablakkal és ahogy kiszállt a kocsiból mint egy kötelességtudó újságíró feltettem a következõ kérdést:

-Miért nem akkora sebességgel mész amennyivel a kanyart be is tudod venni?
Úgy tûnt rögtön megértette a kérdést – ezen kissé meglepõdve vártam a választ.
- Melyik kanyart? – kérdezte felháborodottan.
Ezzel kicsit bevitt a málnásba, mert magyarország közútjain a legtöbb kanyarnak nincs neve.
- Amelyiket levágtad! – válaszoltam kisvártatva
- Miért, jött szembe valaki? – válaszolta kikezdhetetlen logikával.
- Láttam, hogy nem jön szembe senki és azért van a szemem, hogy lássak – tette hozzá.
- Akkor légy szíves Velem szembe így ne gyere!!! – kértem és tovább hajtottam.

A beszélgetés tanulsága:

Nem igazán volt. Az értelmetlenül veszélyesen kanyarlevágók azok látnak mindent. Ha egyszer mégsem akkor azt nem tudják meg mert valószínûleg nem élik túl. Tehát egész életükben igazuk volt.

Én mégis harcolok ellenük, dudálok szakadatlan. Szerintem néha a falubeliek kiteszik a szódásüveget amikor jövök hazafele, ugyanis a szódás nem dudál annyit mint Én azokra akik nem képesek úgy vezetni, hogy mások életét ne veszélyeztessék!

Valamit ki kell találni! Egy módszert amivel elveszük a kedvüket a vezetéstõl vagy a kanyarlevágástól, veszélyes manõverektõl, mielõtt még balesetet okoznának. Nem szabad egy egyszerû fejcsóválással elintézni a dolgot mert sosem jönnek rá, hogy mit tesznek és sosem jönnek rá, hogy mit tettek!
Corolla E11 4E FE ex tulajdonos
ex bubidisc felhasználó
Autó, motor és gokart rajongó.

Yautja
Gyakori látogató
Gyakori látogató

Hozzászólás Szerző: Yautja » 2010 júl. 27, 08:46 pm

Egyre több a hülye.

Én Érd és Pest között ingázok, napi 70-80 km...
Lassan idegroncs vagyok, mire beérek vagy hazaérek.
B08 a bónuszom, C-és jogsim van, kisteheren is nyomom sokszor, vagyis vezetek rengeteget, de tényleg rengeteg figyelmetlen vagy idegbeteg sofõr van.

Imádom mikor sor van a pályán, igaz a megengedettel megyek a belsõben, elõttem is vannak, de be kell elõzni jobbról, hogy felken az elválasztó szalagkorlátra...

100-130-nál, ha csak egyszer megperdít egy ilyen (2 utasom is van ráadásul) :evil:

Birka
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó

Hozzászólás Szerző: Birka » 2010 júl. 27, 09:58 pm

Yautja írta: Én Érd és Pest között ingázok, napi 70-80 km...
A 6-oson nullásra kanyarodó és Érd között szoktak elõzgetni az önjelölt sumáherek. :roll:
Mit bánom én, inkább menjen, mint a sebbembe repesszen...

RWD
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Autód gyártási éve: 1981
Autód típusa (és generációja): Starlet
Autód felszereltségi jelölése: Deluxe
Autód karosszéria variánsa: Liftback (3 ajtós)

Hozzászólás Szerző: RWD » 2010 júl. 28, 03:37 am

birka007 írta:
Yautja írta: Én Érd és Pest között ingázok, napi 70-80 km...
A 6-oson nullásra kanyarodó és Érd között szoktak elõzgetni az önjelölt sumáherek. :roll:
Mit bánom én, inkább menjen, mint a sebbembe repesszen...
Melyik sebedre gondoltál?
:D
1981-Toyota Starlet KP62 3K

CsabiTE71
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ

Hozzászólás Szerző: CsabiTE71 » 2010 júl. 28, 05:54 am

Hát érdekes (és sajnos nagy hazai probléma) amit Bubi írt, és a legszomorúbb az az hogy mindig a vétlen hagyja ott a fogát. Egyébként sokszor megfigyeltem (fõleg most hogy gyilkos 80-90-el toltam a GT-nek...)hogy akik megelõznek, azokat a 3 km múlva kapott pirosnál utolérem. :) meg a másik az hogy nem képes elviselni hogy elõtte van valaki megelõzi és egybõl fék csak azért is õ van elöl.
82' TE71 GT DOHC (2T-G)
81' TE71 GT DOHC (2T-G) R.I.P.
91' Camry Wagon CV20 (2C-T)

Amit a japánok építenek, az a minõség (Richard Hammond - Top Gear)

Bruce E9
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó

Hozzászólás Szerző: Bruce E9 » 2010 júl. 28, 08:13 am

Bubi írásához szólok hozzá:

lehet kicsit most agyon fogtok csapni, de én ha utolérek valéakit 90km/h-val és a KRESZ engedi is ezt a tempót az én filozófiám, hogy minél elõbb megelõzzem (de nem megyek senki seggébe), mert az esetek nagy többségében az úrvezetõk más ritmusban vezetnek, mint mi saját magunk. Én általában 200-300 km-t megyek vidéki utakon, ilyenkor teszek így, de pl. egy 30 km-es távon már nem.

szerintem:

- én ugyanúgy büntetném az indokolatlanul lassan haladókat is, mint a gyorshajtókat
- potenciális veszélyforrások, fõleg ha mögöttük kígyózó sor alakul ki és olyan autókkal, melyekkel valóban életveszélyes egy elõzési manõver.

A kanyarlevágókat én is útálom, fõleg olyankor, amikor jön szembe valaki, vagy beláthatatlan a kanyar és ilyenkor a szerencsébe bízik az illetõ. Az ilyet egyszer szorítsa le szembe egy kamion a kanyarban. Nem egyszer volt, hogy le kellett mennem az útpadkára, mert a szembe jövõ levágta a kanyart.
Mit lehet ellenük tenni: nem sokat, nagyon figyeljünk az utakon, 100%-ban ott kell lenni a vezetésben, és más hibáját is kivédeni.

Kikanyarodók: céges Opel astra 1.6 16V Caravan: egyszerûen nem megy, elsõbségadás kötelezõ táblánál lassan gurulva10-15 km/h-ról kettesben halál és életveszély vele közlekedni, ha be van a klíma kapcsolva, akkor meg méginkább. Még 1-esben is nagyon gondolkodik. Ha azzal megyek már inkább megvárom, míg senki nem jön.
Forró Fecske

Pacsker
Site Admin
Site Admin
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2010 júl. 28, 09:59 am

- én ugyanúgy büntetném az indokolatlanul lassan haladókat is, mint a gyorshajtókat
- potenciális veszélyforrások, fõleg ha mögöttük kígyózó sor alakul ki és olyan autókkal, melyekkel valóban életveszélyes egy elõzési manõver.
:fel:
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi

:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Frool
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó

Hozzászólás Szerző: Frool » 2010 júl. 28, 06:50 pm

Hát srácok lehet most nagyon fogtok utálni!
Én nem nagyon szóltam hozzá eddig ebben a topicban mert önkritikát gyakoroltam. Azt gomdolom, hogy amig van a létezésemben autózásomban
kifogásolható addig ne szóljak le másokat. És van! Hangos kipufogó, üvöltõ hifi néha hibázok is (ki nem?) stb. Az a személyes tapasztalatom, hogy aki
közlekedéssel kapcsolatban mások hibáival van elfoglalva (nem 1 emberre gondolok) az saját maga is követ el olyasmit ami mást zavar (kis ívben balra, nagy ívben jobbra kanyarodás) stb. Vannak hozzászólások amik valóban hasznosak ebben a topicban ennek örülök még ha nem értek 1 et
akkor is.
Engem is oktatott már olyan ember aki nem adta meg a jobbkezet, majd tötymörgött elõttem én siettem volna. Amikor elõzni akartam gyorsított. Megelõztem majd nyomult utánam, lámpánál kipattant és kioktatott, hogy közlekedjek normálisan. Szerintem már nem emlékezett a saját hibájára.
Máskor én akartam oktatni de kiderült, hogy J1-ben az asszony a hibás
mindenért (tényleg). Azóta én inkább magamban hisztizek.
De nagyon elkanászodtunk szerintem ezentúl az ilyen jellegû vélt/valós sérelmeinket a muszájleírnomba toljuk.
Peace!
8)
CCH vezetőségi tag

Ajtóüvegen át figyelni a menetirányt
finoman adagolva gázt,ellenkormányt.
Szélvédõn keresztül nézni a tájat,
nincs szebb ami rám várhat!
Kilinccsel elõre!!!
AE86GT. 4AGE

Válasz küldése