Trélerezés, vontatás, autószállítás

Szükség esetén nyissatok bátran új témát, de csak akkor, ha máshova tényleg nem illik.
Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23933
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:
Trélerezés, vontatás, autószállítás

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2009 dec. 15, 01:10 pm

Aktualizálva ITT

Beszarás.... Próbálok utánajárni, hogy B-s jogsival lehet-e trélert húzni, ha az összsúly nem haladja meg a 3,5 T-t. Vagy Ha az Össz terhelhetõséget nézzük, akkor A vontató jármû ösz terhelhetõségének a felénél nem lehet több a vontatmány össz súlya....
Nem tiszta, mondm inkább kérdezek, mint baj legyen.
Irányítanak, ide-oda. Mondom akkor felhívm a rendõrséget. Mégiscsak õk b..nak meg a közúton, ha rosszul tudtam.
Elmondom a kérdést, erre "fogalmam sincs"

Most ezek után mit akarunk? Ha megállít a járõr mondjam meg, hogy telóztam, de rohadtul nem tudott nekem senki érdemleges választ adni, még konkrétan az ön kollegája sem, így milyen jogon büntet engem?!...
Rühej ez a Magyarország. Ki tudja, ha nem a rendelkezõ hatóság???
Most azért még megpróbálom az NKH-t és a KPM-et. De akkoris...
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Avatar
XJS
Gyakori látogató
Gyakori látogató
Hozzászólások: 383
Csatlakozott: 2008 jan. 09, 08:57 pm

Hozzászólás Szerző: XJS » 2009 dec. 15, 01:25 pm

Pacsker írta:Beszarás.... Próbálok utánajárni, hogy B-s jogsival lehet-e trélert húzni, ha az összsúly nem haladja meg a 3,5 T-t. Vagy Ha az Össz terhelhetõséget nézzük, akkor A vontató jármû ösz terhelhetõségének a felénél nem lehet több a vontatmány össz súlya....
Nem tiszta, mondm inkább kérdezek, mint baj legyen.
Irányítanak, ide-oda. Mondom akkor felhívm a rendõrséget. Mégiscsak õk b..nak meg a közúton, ha rosszul tudtam.
Elmondom a kérdést, erre "fogalmam sincs"

Most ezek után mit akarunk? Ha megállít a járõr mondjam meg, hogy telóztam, de rohadtul nem tudott nekem senki érdemleges választ adni, még konkrétan az ön kollegája sem, így milyen jogon büntet engem?!...
Rühej ez a Magyarország. Ki tudja, ha nem a rendelkezõ hatóság???
Most azért még megpróbálom az NKH-t és a KPM-et. De akkoris...
Hivatalosan nem lehet, ezt en egyszer korbejartam. Mindennek a megengedett max terhelhetoseget szamoljak, azaz a vonatatonak, a trelernek, meg a rakomanynak, ha az auto. Ugy meg nem tudsz 3.5 alatt maradni, kell az E vizsga. Versenyekre menet is basztatjak a nepet a trelerek meg kutyak miatt.

Avatar
Slampixxx
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 3335
Csatlakozott: 2009 feb. 02, 07:04 pm
Tartózkodási hely: Érd, Budapest

Hozzászólás Szerző: Slampixxx » 2009 dec. 15, 01:53 pm

Pacsker írta:Beszarás.... Próbálok utánajárni, hogy B-s jogsival lehet-e trélert húzni
Nem utánnajárni kell, hanem megtanulni a KRESZ-t. :mrgreen: :buntet: :D
A húzott tömeg nem haladhatja meg a húzó jármû össztömegének a felét.
Elvileg.

Van olyan szabály is, hogy az utánfutó nem haladhatja meg a húzó jármû szélességét.

Sebességkorlátozások:
lakott terület 50,
lakotton kívül 70,
minden nagyobbrendû úton 90. (vagy talán 80)
Corolla KE50 Liftback_ 1977
Corolla TE51 Liftback
Corolla TE51 Liftback DeLuxe USA_ 1979
Model F_ 1986

·A komoly vasak hátul tekernek·
Kép

Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23933
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2009 dec. 15, 02:42 pm

Slampixxx írta:
Pacsker írta:Beszarás.... Próbálok utánajárni, hogy B-s jogsival lehet-e trélert húzni
Nem utánnajárni kell, hanem megtanulni a KRESZ-t. :mrgreen: :buntet: :D
A húzott tömeg nem haladhatja meg a húzó jármû össztömegének a felét.
Elvileg.

Van olyan szabály is, hogy az utánfutó nem haladhatja meg a húzó jármû szélességét.

Sebességkorlátozások:
lakott terület 50,
lakotton kívül 70,
minden nagyobbrendû úton 90. (vagy talán 80)
Ecsém! Amikor én jogsit csináltam még mások voltak a szabályok :D Egyébként tényle gnem ngyon tanultam meg a kreszt :) No de jobb késõbb mint soha :lol: :lol:
A húzott tömeg nem haladhatja meg a húzó jármû össztömegének a felét.
Na ha van egy terepjáróm, vagy egy dobozom, aminek a vonóhorga le van vizsgáztatva 1,6 tonnára, tehát húzhatok egy kicsi 1500kg-s össztmegû kicsike trélert, aminek az önsúlya mondjuk 280 kg, az autó meg 1 tonna. Eddig ugye tiszta. A Land Cruiserem össztömege meg mondjuk 3 tonna. Mer mér ne? Önsúlya 1800 meg 1200-al terhelhetõ. Reális lehet. Na akkor nem haladom meg a vontatmány össz súlyával a húzó jármû összsúlyát.
Mindennek a megengedett max terhelhetoseget szamoljak, azaz a vonatatonak, a trelernek, meg a rakomanynak, ha az auto
Tomi!
Ez tényleg így van? Mert akkor tényleg bukó, ha a tréleren levõ autó összsúlyát is nézik. Konkrétan egy teherautóra is rárakhatsz egy személygépkocsit. És ott is "vasként" veszik a tömegét. Hogy van ez?

Félek én is az E vizsgától, de járjunk már utána. Hátha változott a helyzet.
Egyébként mi lehet a max bünti, ha megfognak? Tudja valaki?
Beszéltem egy kölcsönzõssel, meg egy Jogsi oktatóval. Õk se tudták a frankót, de mondták, hoyg nagyon sokan viszik B-vel a trélereket. Kérdés legális-e.
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Avatar
XJS
Gyakori látogató
Gyakori látogató
Hozzászólások: 383
Csatlakozott: 2008 jan. 09, 08:57 pm

Hozzászólás Szerző: XJS » 2009 dec. 15, 02:54 pm

Pacsker írta:

Tomi!
Ez tényleg így van? Mert akkor tényleg bukó, ha a tréleren levõ autó összsúlyát is nézik. Konkrétan egy teherautóra is rárakhatsz egy személygépkocsit. És ott is "vasként" veszik a tömegét. Hogy van ez?

Félek én is az E vizsgától, de járjunk már utána. Hátha változott a helyzet.
Egyébként mi lehet a max bünti, ha megfognak? Tudja valaki?
Beszéltem egy kölcsönzõssel, meg egy Jogsi oktatóval. Õk se tudták a frankót, de mondták, hoyg nagyon sokan viszik B-vel a trélereket. Kérdés legális-e.
Tenyleg. Az NKH-val beszelj. Szvsz ket eset lehetseges: beleszarsz, vagy csinalasz E-t, ha vontatni akarsz. Ha teherautora rakod, akkor sem jossz ki, mert egy kisteher onsulya+a rakomany osszsulya nem marad 3.5 alatt. Ha meg 5t-s autora rakod, akkor meg mar C. Mind a B-vel vontatasnal, mind a 3.5 platon szallitasnal az igazoltato joindulatan mulik, hogy elenged, vagy megbasz.

Avatar
Bruce E9
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1836
Csatlakozott: 2007 okt. 01, 03:36 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Tiszaújváros

Hozzászólás Szerző: Bruce E9 » 2009 dec. 15, 05:17 pm

Matyi,

teljesen nem értem mi a helyzet. Most vontatni akarsz, vagy elkaptak a rendõrök mert vontattál?

Mivel anno én is akartam vontatni üresen trélert AE92-vel, de még Suzuki SX4-el sem lehet, mert az üres tréler hiába mondjuk csak 280 kg, a forgalmiban meg benne van, hogy 1000 kg-ig vontathat, az utánfutó, vagy tréler maximális megengedett tömegét nézik.

Kb. olyan jármûvel vontathatsz trélert, aminek az önsúlya min. 1500 kg, de pontosan nem tudom honnantól adják meg a vontatható utánfutóra az 1200 kg-ot, ez a gyakorlatban felsõ kategóriás személyautót, jeep-et, terepjárót, pick-up-ot jelent és még B-s jogsival vezethetõ. Ezeket a rendõrök "szemmel is" könnyedén ki tudják szúrni, úgyhogy nem érdemes reszkírozni. Emiatt én sem mertem vontatni egy üres trélert sem, mert a bünti igen húzósnak ígérkezik (nekem min. 30 000 Ft-ot mondtak).

Igazából az a mérvadó, hogy mi van beleírva a vontató jármû forgalmijában (max. vontatható pótkocsi tömege) és mi van a vontatmány forgalmira megadva összsúlynak. Ha a kettõ nem üti egymást elvileg nem köthetnek bele a rendõrök.
----------------------------------
Forró Fecske
AE92 Corolla Liftback GT-i, Black Top G6

Avatar
toyoglide
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2009 dec. 11, 07:24 pm

Hozzászólás Szerző: toyoglide » 2009 dec. 15, 06:04 pm

sziasztok.
a magyar szabályok:750kg-ig könnyû 750kg-ot meghaladó nehézpótnak s

zámit tehát EEEEE kat. a3500kg a (vontatóra)vonatkozik.
általában a tréler nehézpót.bocs az okoskodásért.
üdv

Avatar
Frool
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1620
Csatlakozott: 2007 ápr. 18, 05:17 pm
Tartózkodási hely: Nagykáta, BP.IX., Pécel

Hozzászólás Szerző: Frool » 2009 dec. 15, 07:46 pm

A trélerek 2 tengelyesek /én csak ilyet láttam/. Ha 2 tengelyes onnantól
kezdve E kat. kell sújoktól függetlenül. Nekem így magyarázták annó.
CCH vezetőségi tag

Ajtóüvegen át figyelni a menetirányt
finoman adagolva gázt,ellenkormányt.
Szélvédõn keresztül nézni a tájat,
nincs szebb ami rám várhat!
Kilinccsel elõre!!!
AE86GT. 4AGE

Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23933
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2009 dec. 15, 08:11 pm

Na úgy látom megérte ez a topic. Senki nem tud semmit, vagyis mindenki tudja a saját igazát, de csak egy embernek lehet igaza.

Krisztián!
Te csak ebbe ne szóljál bele, hanem írd a projected! Nagy dolog történt, nem? :D
Viccet félretéve vontatni szeretnék és terepjáróval, vagy dobozzal. De ezt már írtam fentebb. Tehát elõbb érdeklõdök, hogy mi újság.

Toyoglide!
A 750kg önsúlyra vonatkozik, vagy összsúlyra? Ha az utóbbi, akkor alapból bukta, mert ha levonjuk belõle a 300kg- önsúlyt, nincs olyan autó, ami 450kg lenne :S

Frool!
A tengelyes dolgot még talán én mondtam. De azóta ha jól tudom változott.

Úgyhogy teljes a KÁOSZ!
Holnap ha lesz idõm, hívom az NKH-t. Ma letereltek... :)
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Avatar
szipak
Gyakori látogató
Gyakori látogató
Hozzászólások: 393
Csatlakozott: 2009 jún. 04, 04:06 pm
Tartózkodási hely: leginkább újpest/zugló

Hozzászólás Szerző: szipak » 2009 dec. 15, 08:18 pm

holnap jól megkérdezem az nkh-t, hogy hogy is van ez. nekem biztosan elmondják :wink:

Avatar
toyoglide
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2009 dec. 11, 07:24 pm

Hozzászólás Szerző: toyoglide » 2009 dec. 15, 08:31 pm

össztömegre vonatkozik ha nem igy lenne bármit lehetne húzni.
üdv.

Avatar
XJS
Gyakori látogató
Gyakori látogató
Hozzászólások: 383
Csatlakozott: 2008 jan. 09, 08:57 pm

Hozzászólás Szerző: XJS » 2009 dec. 15, 08:40 pm

Matyi,
szamolj mar kicsit. Min. 500kg a treler (mindegy, hogy hany tengelyes, a megengedett osszsuly szamit, 2 tonna min. kell), 1500 a vontato, 1500 a teher. Ha a rakomany autonak 1510 a max onsulya, mar buktad a 3.5-et. De lehet nem elhinni...

Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23933
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2009 dec. 15, 08:51 pm

XJS írta:Matyi,
szamolj mar kicsit. Min. 500kg a treler (mindegy, hogy hany tengelyes, a megengedett osszsuly szamit, 2 tonna min. kell), 1500 a vontato, 1500 a teher. Ha a rakomany autonak 1510 a max onsulya, mar buktad a 3.5-et. De lehet nem elhinni...
Én elhiszem, hoyg nem lehet, de reménykedek, hogy van egy kiskapu. Most találtam egyik kölcsönzõben 1500kg-s max össztömegû trélert, aminek önsúlya 240kg. Tehát bõven van 500 alatt és én ebbe nem vagyok biztos, hogy a rakománynak is az össztömegét nézik. Na annak zéró értelmét látom és errõl még nem is hallottam csak tõled.

De sajnos nagyon sanszos, hogy E kell. :(
Ki tudja mennyi mani és mennyi idõt vesz igénybe? Csak érdekesség kedvéért.
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Avatar
Bubi
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 5966
Csatlakozott: 2007 dec. 29, 04:26 pm
Tartózkodási hely: Bp. környéke

Hozzászólás Szerző: Bubi » 2009 dec. 15, 11:48 pm

A tengelyek száma lesz a döntõ!
Én is úgy tudom, hogy a 2 tengelyes már E. Bátyámék anno autómentõztek.
Corolla E11 4E FE ex tulajdonos
ex bubidisc felhasználó
Autó, motor és gokart rajongó.

Avatar
XJS
Gyakori látogató
Gyakori látogató
Hozzászólások: 383
Csatlakozott: 2008 jan. 09, 08:57 pm

Hozzászólás Szerző: XJS » 2009 dec. 16, 12:35 am

Srancok, ne csinaljatok mar. Ussetek mar be a gugliba, ha nem hiszitek el:

A "B" kategória fogalma ("B")

Nemzetközi kategória. A "B" kategóriába tartozik a (forgalmi engedély bejegyzése alapján) legfeljebb 3500 kg megengedett legnagyobb össztömegû, a vezetõ ülésén kívül legfeljebb 8 állandó ülõhellyel rendelkezõ gépkocsi, amely lehet személygépkocsi vagy kistehergépkocsi is.

Az ilyen gépkocsival, "B" kategóriás, nem kezdõ vezetõi engedély birtokában könnyû (a forgalmi engedélybõl megállapíthatóan legfeljebb 750 kg megengedett legnagyobb össztömegû) pótkocsit korlátozás nélkül szabad vontatni. Az összekapcsolt jármûvek megengedett legnagyobb együttes össztömege így elérheti a 4250 kg-ot.

Nehéz (a forgalmi engedélybõl megállapíthatóan 750 kg-ot meghaladó megengedett legnagyobb össztömegû) pótkocsinak "B" kategóriás, nem kezdõ vezetõi engedéllyel való vontatásához két feltételnek kell teljesülnie:

* a nehéz pótkocsi (forgalmi engedélybõl megállapítható) megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó gépkocsi (forgalmi engedélybõl megállapítható) saját tömegét, és
* az összekapcsolt jármûvek megengedett legnagyobb együttes össztömege (vagyis a két forgalmi engedélybõl megállapítható megengedett legnagyobb össztömegek összege) nem haladja meg a 3500 kg-ot.


Válasz küldése