Autó Hi-Fi / Kihangosítók / Navigációk

Ha alkatrészre lenne szükséged, vagy meg szeretnél válni tőle nézz be ebbe a témakörbe!
Avatar
ToNyO.o
Visszajáró
Visszajáró
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2013 nov. 17, 01:55 pm

Hozzászólás Szerző: ToNyO.o » 2013 dec. 17, 06:07 pm

Sziasztok, itt most olvasgattam mindenfélét, hangszórókról és hangzásról. Kicsit kiegészíteném a dolgokat, (segíteni szeretnék elsõsorban, nem okoskodni :D )
ha hangszórót szeretnénk venni fölösleges wattokkal dobálózni mert amit nagy számokkal ráírnak az az érték amit ha ráadunk a hangszóróra kb 10 másodpercig fogja bírni. Teljesítménynél amit nézni kell az RMS teljesítmény ami az apróbetûs watt szám kb fele akkora mint a maximális teljesítmény, ezt elbírja hosszútávon a hangszórónk. Amit érdemes nézni az az érzékenység (sensivity) amit dB-ben adnak meg ez a hatásfoka, a befektetett energiából mennyi hangnyomást képes elõállítani. 90dB fölött már jók vagyunk, érdemes odafigyelni mer a decibell skála exponenciális tehát egy 93dB-s hangszóró 2x érzékenyebb mint egy 90dB-s.

Hogy ki milyen hangzást szeret az tényleg egyén függõ. Alapjáraton a studióban sztereó sávra keverünk soksávos hanganyagokat. Az 5.1 hangrendszerünk annyit tesz hogy a L-R hoz képest késlelteti a mögöttünk lévõ hangsugárzókba érkezõ jelet.
Továbbá van egy eladó Grundig mcd36 nevezetû cd-táram hiányos. 5000Ft az ára, Corollásoknak 2000Ft
hirtelen ennyi jutott eszembe remélem tudtam segíteni, bármi kérdésetek van írjatok, hangtechnikai dolgokban szívesen segítek.

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2013 dec. 17, 08:02 pm

ToNyO.o írta:Sziasztok, itt most olvasgattam mindenfélét, hangszórókról és hangzásról. Kicsit kiegészíteném a dolgokat, (segíteni szeretnék elsõsorban, nem okoskodni :D )
ha hangszórót szeretnénk venni fölösleges wattokkal dobálózni mert amit nagy számokkal ráírnak az az érték amit ha ráadunk a hangszóróra kb 10 másodpercig fogja bírni. Teljesítménynél amit nézni kell az RMS teljesítmény ami az apróbetûs watt szám kb fele akkora mint a maximális teljesítmény, ezt elbírja hosszútávon a hangszórónk. ...
Ezzel vitatkoznék, mert általában nagyobb teljesítménnyel hajtunk hangszórót, mint ami rá van írva. Én a Predatorokat most 270W RMS-el hajtom, oldalanként, pedig 100W RMS van ráírva. Eddig ~130-al hajtottam, és lényegesen jobb lett erõsebb erõsítõvel. Erõbõl sose elég... :roll: :lol:

A többi résszel egyetértek. :wink:
'00 E11 4E-FE Harmony-Millenium
'07 E12 D-4D, Linea Luna

Avatar
Jorn
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1354
Csatlakozott: 2011 dec. 20, 09:32 am
Autód gyártási éve: 1998
Autód típusa (és generációja): Corolla E11
Autód felszereltségi jelölése: Terra
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Tatabánya

Hozzászólás Szerző: Jorn » 2013 dec. 17, 08:24 pm

Csak két megjegyzés, hogy ugyanarról beszéljetek:
A hangszóróknak nincs teljesítményük, csak max. terhelhetõségük.
A fejegységekre felírt 4x50W-ot pedig nem szabad elhinni, inkább oldalanként 50W/4 a valóság :)
10/2006 angol ZZT251 SOL TEC EUR SED LHD 1ZZFE HTWC MTM 5F
11/1998 angol AE111 TERRA UKP EUR LB LHD 4AFE MTM 5F
(07/1998 japán AE111 TERRA EUR SED LHD 4AFE MTM 5F)

Avatar
ToNyO.o
Visszajáró
Visszajáró
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2013 nov. 17, 01:55 pm

Hozzászólás Szerző: ToNyO.o » 2013 dec. 17, 10:41 pm

Jorn írta:Csak két megjegyzés, hogy ugyanarról beszéljetek:
A hangszóróknak nincs teljesítményük, csak max. terhelhetõségük.
A fejegységekre felírt 4x50W-ot pedig nem szabad elhinni, inkább oldalanként 50W/4 a valóság :)
ez így van ugyanis maximális teljesítményt szoktak ráirni, rms teljesítményt meg van hogy nem is írnak rá. Ha kihajtanád belõle a 4x50W-ot valószínüleg másfél perc után leégne.

Avatar
ToNyO.o
Visszajáró
Visszajáró
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2013 nov. 17, 01:55 pm

Hozzászólás Szerző: ToNyO.o » 2013 dec. 17, 10:44 pm

PiciPeti írta:
Ezzel vitatkoznék, mert általában nagyobb teljesítménnyel hajtunk hangszórót, mint ami rá van írva. Én a Predatorokat most 270W RMS-el hajtom, oldalanként, pedig 100W RMS van ráírva. Eddig ~130-al hajtottam, és lényegesen jobb lett erõsebb erõsítõvel. Erõbõl sose elég... :roll: :lol:

A többi résszel egyetértek. :wink:
Ez szorosan összefügg az Ohmikus illesztésekkel. Ha jobban leterheled a kelleténél, a befektetett energiád nagy része elveszik.

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2013 dec. 17, 11:19 pm

Melegedést nem vettem észre, direkt megnéztem komolyabb zenélés után, szóval nem hiszem, hogy kárba veszne a teljesítmény.
Sokkal megfogottabb, pontosabb lett, ezért a kontrolláltságért kell az erõ. 90-100W-al nagyon szánalmasan szól ez a mélyközép. :evil:
'00 E11 4E-FE Harmony-Millenium
'07 E12 D-4D, Linea Luna

Avatar
ToNyO.o
Visszajáró
Visszajáró
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2013 nov. 17, 01:55 pm

Hozzászólás Szerző: ToNyO.o » 2013 dec. 18, 06:15 pm

a hangszóró nem fog melegedni, nem úgy értettem :D hosszabb zenehallgatás után azt veszed észre h meleg lesz a helységben. A hangszórók mûködési elvüknél fogva kb 10-20%-os hatékonysággal üzemelnek, ezen nem tudunk változtatni. De ha beszerzel egy olyan hangszórót aminek az ohm értéke megegyezik az erõsítõddel feleannyira kell meghajtsd az erõsítõdet mint most, továbbá az erõsítõdnek is hosszabb életet biztosíthatsz. ;)

Avatar
Jorn
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1354
Csatlakozott: 2011 dec. 20, 09:32 am
Autód gyártási éve: 1998
Autód típusa (és generációja): Corolla E11
Autód felszereltségi jelölése: Terra
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Tatabánya

Hozzászólás Szerző: Jorn » 2013 dec. 18, 07:49 pm

Teljesítményillesztésnek hívják. Az erõsítõ kimenõ impedanciája egyezzen meg a hangszóró impedanciájával. Autóhifiben ez 4 Ohm szokott lenni egységesen, nem is nagyon lehet elszúrni, hacsak valaki sorosan vagy párhuzamosan nem köt be több hangszórót egy csatornára...
10/2006 angol ZZT251 SOL TEC EUR SED LHD 1ZZFE HTWC MTM 5F
11/1998 angol AE111 TERRA UKP EUR LB LHD 4AFE MTM 5F
(07/1998 japán AE111 TERRA EUR SED LHD 4AFE MTM 5F)

Avatar
Jorn
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1354
Csatlakozott: 2011 dec. 20, 09:32 am
Autód gyártási éve: 1998
Autód típusa (és generációja): Corolla E11
Autód felszereltségi jelölése: Terra
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Tatabánya

Hozzászólás Szerző: Jorn » 2013 dec. 18, 07:51 pm

Persze ha valamelyik hangszórót ellenfázisban kötik be, akkor lehet pumpálni a wattokat feleslegesen, cincogós marad a hang :)
10/2006 angol ZZT251 SOL TEC EUR SED LHD 1ZZFE HTWC MTM 5F
11/1998 angol AE111 TERRA UKP EUR LB LHD 4AFE MTM 5F
(07/1998 japán AE111 TERRA EUR SED LHD 4AFE MTM 5F)

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2013 dec. 19, 02:40 pm

ToNyO.o írta:a hangszóró nem fog melegedni, nem úgy értettem :D hosszabb zenehallgatás után azt veszed észre h meleg lesz a helységben. A hangszórók mûködési elvüknél fogva kb 10-20%-os hatékonysággal üzemelnek, ezen nem tudunk változtatni. De ha beszerzel egy olyan hangszórót aminek az ohm értéke megegyezik az erõsítõddel feleannyira kell meghajtsd az erõsítõdet mint most, továbbá az erõsítõdnek is hosszabb életet biztosíthatsz. ;)
Attól lesz meleg, mert fût a hangszóró tekercse, illetve az erõsítõ is. Ezért be is szoktam melegíteni a cuccot komolyabb veretés elõtt, a páralecsapódás, illetve a felesleges surlódás elkerülése miatt. Meg persze sokkal jobb hangja van, ha már be van melegedve a fej/erõsítõ/hangváltó. :)

Természetesen 4Ohm-os mindenem, így ezzel nincs gond. Illetve mivel hidalva van mindenem, ezért erõsítõ oldalon 2Ohm az impedancia, de simán birják, persze valamennyi hatásfok csökkenés van, de a nagyobb teljesítmény kárpótol. :roll:
'00 E11 4E-FE Harmony-Millenium
'07 E12 D-4D, Linea Luna

Avatar
ToNyO.o
Visszajáró
Visszajáró
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2013 nov. 17, 01:55 pm

Hozzászólás Szerző: ToNyO.o » 2013 dec. 19, 05:38 pm

és akkor a CD-tár nem értekel senkit? :D

Avatar
Lackó
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 3459
Csatlakozott: 2008 júl. 17, 05:02 pm
Autód gyártási éve: 2017
Autód típusa (és generációja): Egyéb Toyota
Autód felszereltségi jelölése: Egyéb
Autód karosszéria variánsa: Crossover

Hozzászólás Szerző: Lackó » 2013 dec. 19, 09:15 pm

PiciPeti írta:
ToNyO.o írta:Sziasztok, itt most olvasgattam mindenfélét, hangszórókról és hangzásról. Kicsit kiegészíteném a dolgokat, (segíteni szeretnék elsõsorban, nem okoskodni :D )
ha hangszórót szeretnénk venni fölösleges wattokkal dobálózni mert amit nagy számokkal ráírnak az az érték amit ha ráadunk a hangszóróra kb 10 másodpercig fogja bírni. Teljesítménynél amit nézni kell az RMS teljesítmény ami az apróbetûs watt szám kb fele akkora mint a maximális teljesítmény, ezt elbírja hosszútávon a hangszórónk. ...
Ezzel vitatkoznék, mert általában nagyobb teljesítménnyel hajtunk hangszórót, mint ami rá van írva. Én a Predatorokat most 270W RMS-el hajtom, oldalanként, pedig 100W RMS van ráírva. Eddig ~130-al hajtottam, és lényegesen jobb lett erõsebb erõsítõvel. Erõbõl sose elég... :roll: :lol:

A többi résszel egyetértek. :wink:
Azt a 270W RMS-t mûszerész mérte ? Kötve hiszem. ;)

Egyébként amit ToNyO.o ír, abban alapvetõen van igazság.

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2013 dec. 19, 09:42 pm

Lackó írta:
Azt a 270W RMS-t mûszerész mérte ? Kötve hiszem. ;)

Egyébként amit ToNyO.o ír, abban alapvetõen van igazság.
Hát nemtom, én hiszek nekik: Emhaser EA490 :roll:
(Független mérési oldal, hifis körökben ezt tartják mérvadónak)

Persze, én se vitatom el, de a hõfejlõdés fizikai tény, egy elektromágnesesen gerjesztett tekercsben. Ha nem fejlõdne hõ, nem égnének le a hangszórók kockajelre, de ez persze csak túlhajszolt erõsítõ esetén lép fel. Normális keretek között a fûrészjel is gejreszt hõt, de ezt a hangszóró kosárszerkezete, és nagyobb teljesítményûek esetében a belsõ hûtés elvezeti.

Itt jól látható a pólusvason a hûtõfurat:

Kép

Nagyobb teljesítmény, nagyobb hõfejlõdés, nagyobb furat:

Kép
'00 E11 4E-FE Harmony-Millenium
'07 E12 D-4D, Linea Luna

Avatar
Jorn
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1354
Csatlakozott: 2011 dec. 20, 09:32 am
Autód gyártási éve: 1998
Autód típusa (és generációja): Corolla E11
Autód felszereltségi jelölése: Terra
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Tatabánya

Hozzászólás Szerző: Jorn » 2014 jan. 28, 09:58 pm

Eladó, elcserélhetõ egy ilyen fejegység.
Jó állapotban, mindene mûködik, meglepõen jó hangú cucc.
Bármilyen, számomra értelmes dologra elcserélném :) E11 alkatrész, 5W-40 motorolaj, hangszer stb... :)


http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/P ... kInfo=true

Kép
10/2006 angol ZZT251 SOL TEC EUR SED LHD 1ZZFE HTWC MTM 5F
11/1998 angol AE111 TERRA UKP EUR LB LHD 4AFE MTM 5F
(07/1998 japán AE111 TERRA EUR SED LHD 4AFE MTM 5F)

Avatar
six
Gyakori látogató
Gyakori látogató
Hozzászólások: 205
Csatlakozott: 2008 máj. 21, 03:44 pm

Hozzászólás Szerző: six » 2014 feb. 03, 04:08 pm

Sziasztok,

csak gondoltam, felhívom a figyelmet egy ötletre a mai Totalcaros cikk után:

http://www.alibaba.com/product-gs/15985 ... oid_7.html

Androidos, 1 DIN helyre beépíthetõ autórádió, amibõl motorosan kijön egy 7"-os kijelzõ (amit egyébként le lehet szedni, és önállóan is mûködik tabletként). Navigációtól a mindenféle androidos alkalmazásokig mindent tud, még rádiót is lejátszik. :-) Hogy a "Steering wheel control function" pontosan mit takar, azt jó lenne tudni, lehet hogy can-busra rá lehet kötni?

Egy ilyen kétmagos vacak kb. fél percig bootol a gyújtás ráadása után, ez kicsi hátránya.

Én elvagyok a saját kazettás rádiómmal, de ha valakit érdekel, keressen rá, biztosan talál még sok forgalmazót, ahol nem 10 db a minimális rendelés. Láttam kifejezetten típushoz gyártott 2 DIN-es fejegységeket is, lehet hogy érdemes keresgélni.

six
E11 JT facelift 4ZZ-FE Sedan Harmony 2001... volt 11 évig


Válasz küldése