E10 pollenszûrõ

Technikai okfejtések, hasznos tippek, leírások. Önállóan megvalósítható kisebb-nagyobb szervizelések és átalakítások.
Avatar
szullosz
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 738
Csatlakozott: 2008 aug. 07, 10:42 pm
Tartózkodási hely: Budapest, IV.
E10 pollenszûrõ

Hozzászólás Szerző: szullosz » 2009 jan. 18, 09:56 pm

Sziasztok!

Mint tudjátok az E10-ekben gyárilag nincs pollensz?r?, még a klímásokban sem... :cry:
Pedig nagyon fontos, nem csak egészségügyi szempontból...
A nem klímás autóknál még csak-csak, de a klímával szerelt változatoknál elengedhetetlen!


ALAPOK, a teljesség igénye nélkül:

A légkondiciónáló feladata:
* h?mérséklet szabályozás
* leveg?keringetés szabályozás
* nedvességtartalom szabályozás
* leveg? tisztítás

Az elpárologtató minden esetben (Toyota-nál biztosan) a f?t?radiátor el?tt helyezkedik el. Logikus, hiszen párás id?ben f?tésre állítod a h?mérséklet szabályzót és bekapcsolod a klímát, mégis meleg leveg? jön...

Tehát az utastérbe jutó leveg? el?ször az elpárologtatóval találkozik (ha nincs pollensz?r?), ami több okból is el?nytelen:
* az összes "nagyobb" szennyez?dést az elpárologtató "fogja" meg
* fennáll az eltöm?dés veszélye
* baktériumok elszaporodhatnak, kellemetlen szagok lehetnek
* mechanikai sérülést szenvedhet
és nem utolsó sorban "porosodik" az autónk...

A m?ködésb?l adódóan - a "harmatpont" alá h?tött elpárologtatón - kicsapódik a leveg? nedvességtartalma (a nyári melegben a h?tött üdít?ital doboza is "izzad"), így az elpárologtatóra "ragad / tapad" a por, levél és egyéb szennyz?dés. Egy rendszeresen használt légkondicionálónál a "zárt" rendszer miatt nincs kell? id? arra, hogy a lerakódott szennyz?dések "kiszáradjanak", így az elpárologtató egy id? után saras, iszapos közegben fog állni... A falevelek és egyéb szerves anyagok hideg és nyírkos környezetben bomlásnak indulnak. Megjelennek a különböz? baktériumok, mikroorgazmusok. Ez kellemetlen szagokhoz vezet illetve a kémiai folyamatok elpárologtató anyagát károsíthtáják / megmarhatják.

Klíma nélkül szerelt autóknál a f?t?radiátorral találkozik (ha nincs pollensz?r?) el?ször a leveg?, ami szintén kellemetlen, de a magas h?mérséklet miatt "csak" az eltöm?déssel kell számolni...


A kicsit hosszúra nyúlt bevezet? után:

Az E10-ek f?tésháza megegyezik az E11-ével. A fels? panel teljesen, az alsó annyi különbséggel, hogy a pollensz?r? "fogalalta" nincs kivágva...

Tegyetek kárpitvéd?t az utasülés elé!
Ha a lábtérhez benéztek látni fogtok a f?tésházon egy 30*200mm sík részt határozott szegéllyel a közepén egy hatlapfej? kiöntéssel. Azt a részt körbe lehet vágni vagy ki lehet törni. Az utóbbi esetben reszel?vel a kiálló részeket el kell távolítani! CSAK ÉSSZEL! A vezet? oldal felé van az elpárologtató, nem kell megsérteni / átszúrni!

A kellemetlen dolog most jön: ha jó helyen "f?részeltél" és a fedelet eltávolítod egy marék levél vagy sáros-iszap fog a kárpitvéd?re hullani. Látni fogod az elpárologtatót, az alsó része biztosan el lesz töm?dve...

A tökéletes eljárás a kiszerelt elpárologtató elmosása meleg vízzel... Semmi akadálya, pár csavar és egy komplett m?szerfal vezetékköteggel... CSAK SZÜL?I FELÜGYELETTEL AJÁNLOTT!!!

Általános eljárásként ajánlott nagynyomású leveg? és / vagy porszívó használata. A legjobb hatást száraz elpárologtatón érhetjük el! A kezünkkel vagy m?anyag pálcikával - az elpárologtatót nem megsértve - eltávolítjuk a szennyez?dések egy részét, majd nagynyomású leveg?vel - folyamatos porszívózás mellett - lefujatjuk a maradékot. Utolsó lépésben a f?tésházat "megkínáljuk" egy adag klímatisztító habbal - szépen elcsöpög erre, arra...

Ha jól dolgoztunk, az eredmény hansonló:

Kép

Kép

Rendrakás, rámolás és jöhet a pollensz?r?:

Kép

A mértetek és az elhelyeszkedés miatt a beszerelés pici kézügyességet igényel. Nem szabad er?ltetni, be kell illeszteni a kialakított horonyba és lamellánként betolni...

Kép

Kép

A helyén:

Kép

Jöhet a fedél:

Itt jegyezném meg: Toyota-nál - ha külön nem jelzik - az alkatrészeken szerepl? nyíl - elhelyeszkedést?l függ?en - mindig EL?RE vagy FELFELE mutat!!! (pl.: SRS ECU, pollensz?r?, csapágyleszorító csészék a vezérlés felé, stb.)

Kép

A helyére illesztve:

Kép

És végül patentokkal rögzítve:

Kép

A szükséges alkatrészek - a pollensz?r? kivételével - akár bontottan is beszerezhet?k:

Kép

Új árak:
fedél: 2.415- +á.
patentek: 450- +á. /db.
pollensz?r?: 5.115- +á.

A pollensz?r? állapotát évente ellen?rizni, ha szükséges cserélni. Szezon el?tt célszer? aktívhabos kezelést alkalmazni: pollensz?r? ki, hab be, pollensz?r? vissza...

Remélem érhet? volt...

Röviden ennyi!

Szabber

Avatar
DBandesz
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1126
Csatlakozott: 2007 nov. 22, 10:36 am
Tartózkodási hely: Szentes

Hozzászólás Szerző: DBandesz » 2009 jan. 19, 01:25 am

Köszönöm szépen a többi E10 tulaj nevében is!

Nagyon jól leírtad, elsőre értettem, hogy mi hol van, meg ilyenek. Most azonnal nem fogok nekiugrani (a boltok is zárva vannak), de a hétvégén mindenképp pollenszűrő-építés veszi kezdetét!

Mégegyszer köszi!

Avatar
ngabeee
Gyakori látogató
Gyakori látogató
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2007 jún. 28, 02:06 pm
Tartózkodási hely: Almásfüzitõ, Kóny, Komárom-Szõny, Bp.

Hozzászólás Szerző: ngabeee » 2009 jan. 19, 02:17 pm

Üdv!

Első osztályú iromány 8), jól illusztrálva! Ránézésre az E11-ben ugyanilyen szűrő van, hétvégén én is ezt bütyköltem :lol:. Bevallom, amióta megvan az otó (2 éve), nem volt eszemben cserélni, és szerintem az előző tulaj(ok) sem gondoltak rá. Iszonyat, amit kihúztam onnan, csoda, h működött a szellőzőrendszer :oops:. Megtanultam a leckét, amíg engem szolgál a kicsike, nem hanyagolom el ezt a testrészét sem.
Repül a Corolla, ki tudja, hol áll meg...

Today, Tomorrow, Toyota Corolla '98 1.3 sedan

Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23931
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2009 jan. 19, 07:46 pm

Szabi mester megint alkottál!

Ezért nyitottuk a topicot! Tökéletes érthető, átlátható jó képekkel illusztrált (pedig nincs egy könnyen hozzáférhető helyen!)
És otthon tökéletesen megbütykölhető nagy sikerélményt nyújtva a vállalkozó szelleműeknek! )

Köszi!!

Szabi! Az E9-ek főlevegőjárata is hasonló. Netán ugyanilyen? Én is be tudom szerelni?
Van egy kibontva, csak el van dugva. EPC nem írja?
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Avatar
szullosz
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 738
Csatlakozott: 2008 aug. 07, 10:42 pm
Tartózkodási hely: Budapest, IV.

Hozzászólás Szerző: szullosz » 2009 jan. 19, 07:51 pm

Pacsker írta: Szabi! Az E9-ek főlevegőjárata is hasonló. Netán ugyanilyen? Én is be tudom szerelni?
Van egy kibontva, csak el van dugva. EPC nem írja?
Megvizsgálom a kérdést!

Szabber

Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23931
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2009 jan. 19, 09:30 pm

Köszi!
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Avatar
Lackó
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 3459
Csatlakozott: 2008 júl. 17, 05:02 pm
Autód gyártási éve: 2017
Autód típusa (és generációja): Egyéb Toyota
Autód felszereltségi jelölése: Egyéb
Autód karosszéria variánsa: Crossover

Hozzászólás Szerző: Lackó » 2009 jan. 20, 12:21 am

Köszi Szabi !

A tőled várt módon írtál ismét. Mivel klímásak vagyunk, kötelezőnek érzem a feladatot.

Peace !

murray
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1046
Csatlakozott: 2008 júl. 02, 05:40 pm

Hozzászólás Szerző: murray » 2009 jan. 20, 02:20 pm

kituno a téma. lécci vizsgáld meg h E9nél lehetséges -e a beszerelése mert én full pollenallergiás vagyok és a srácaimnak sem árt ha nem az elottem halado IFA vagy pdtdi koromfelhojét lélegzik be.
ha menne akkor szolj elgurulok és kifizetem a melot korrekt modon.
vagy teamwork

aki tud klimára megoldást -állitolag honda klimát is be lehetne hekkelni-az szoljon

Avatar
szullosz
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 738
Csatlakozott: 2008 aug. 07, 10:42 pm
Tartózkodási hely: Budapest, IV.

Hozzászólás Szerző: szullosz » 2009 jan. 20, 07:27 pm

ngabeee írta: Ránézésre az E11-ben ugyanilyen szűrő van...
Nem "ránézésre", ez pontosan E11-é!
Egy E11-hez rendelt alkatrészről van szó, mert E10-hez nincs ilyen...

Szabber

MFerenc
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 529
Csatlakozott: 2009 ápr. 01, 01:49 pm
Tartózkodási hely: Budapest, XXI.

Hozzászólás Szerző: MFerenc » 2009 ápr. 05, 07:02 pm

Egyik nap, más apropóból, de nekiálltam szerelni. Kivettem a kesztyûtartót, a mûszerfal rögzítéseket akartam átnézni stb... Így láthatóvá vált a fûtés ventillátor stb. Gondoltam, akkor csinálok én is pollenszûrõt. Hát... Szégyellem magam, de hasonló "képeket" nem találtam... Az, hogy az enyém fehér, hagyján, gondolom az nem lényeg... Nem találtam pl. azt a részt, amit ki kellene vágnom, majd venni oda "fedelet".
El tudnátok magyarázni, hogy én is megértsem? Nagyon hálás lennék! Köszi elõre!

Klikk
Szóval az enyém így néz ki, legalábbis erre jobban hasonlít, mint amit korábban Szullosz belinkelt.
1993 1,3 Corolla xli 16V hatchback volt, E11 Corolla kombi '98 volt

Avatar
szullosz
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 738
Csatlakozott: 2008 aug. 07, 10:42 pm
Tartózkodási hely: Budapest, IV.

Hozzászólás Szerző: szullosz » 2009 ápr. 30, 10:26 am

MFerenc írta: El tudnátok magyarázni, hogy én is megértsem? Nagyon hálás lennék! Köszi elõre!
Helló!

Ne haragudj, csak késõn vettem észre...
Kérlek küldj alvázszámot és fényképet, ha tudsz!

Megpróbálok segíteni!

Szabber

MFerenc
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 529
Csatlakozott: 2009 ápr. 01, 01:49 pm
Tartózkodási hely: Budapest, XXI.

Hozzászólás Szerző: MFerenc » 2009 ápr. 30, 01:33 pm

Semmi gond, úgysem volt idõm szerelgetni mostanában. Fényképet most nem tudok küldeni, mert nem csináltam róla, kesztyûtartót meg nincs idõm kivenni, de az alvázszámot elküldöm pm-ben. Ha esetleg tudsz segíteni, azért hálás vagyok! Kösz elõre is!
1993 1,3 Corolla xli 16V hatchback volt, E11 Corolla kombi '98 volt

Avatar
szullosz
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 738
Csatlakozott: 2008 aug. 07, 10:42 pm
Tartózkodási hely: Budapest, IV.

Hozzászólás Szerző: szullosz » 2009 ápr. 30, 02:36 pm

MFerenc írta:Semmi gond, úgysem volt idõm szerelgetni mostanában. Fényképet most nem tudok küldeni, mert nem csináltam róla, kesztyûtartót meg nincs idõm kivenni, de az alvázszámot elküldöm pm-ben. Ha esetleg tudsz segíteni, azért hálás vagyok! Kösz elõre is!
Figyu!

A kesztyûtartót felejtsd el! Alatta, a szõnyegtõl kell támadni!

Az alvázszámod szerint tökéletesen megegyezik az enyémmel, és az enyém az E11, tehát a tiéd is! :-)

Kép

OLVASD ÚJRA VÉGIG! :wink:

Szabber

MFerenc
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 529
Csatlakozott: 2009 ápr. 01, 01:49 pm
Tartózkodási hely: Budapest, XXI.

Hozzászólás Szerző: MFerenc » 2009 ápr. 30, 02:46 pm

Hûha... nekem ott túl kicsinek tûnik a hely ahhoz, hogy bármit is csináljak lapátkezeimmel, de megnézem, ha lesz idõm! :D Köszi még egyszer!
(hirtelen úgy értettem, az enyém is E11! Hurrá! Megújult! He-he...)
1993 1,3 Corolla xli 16V hatchback volt, E11 Corolla kombi '98 volt

Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23931
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2009 okt. 19, 03:44 pm

Hoppá, hoppá!! :)

Tegnapi nap folyamán szerelgettem, bontogattam és volt szerencsém összemérni egy 1999-es E11 G6 klímás fûtésegységét, egy sima E9-ével. Ééééés ;) Igen be lehet rakni E9-be is a pollenszûrõs klímás középsõ (fûtõmotor és lapátos ház közti) dobozt.
Alapból az E9 nem klímásokba ez az egység egy fekete négyszögletû tölcsér alakú szélesedõ sima mûanyag dob. Az E11 klímás már egy sokkal bonyolultabb dolog az én esetemben benne van még a hõmérséklet szenzor is, de 1 felfogató fül kivételével fel lehet rakni E9-be. A jobb és a bal csatlakozási pont egyezik a másik két fûtésegységhez, sõt a klímásnak van valami gondolom kicsapódó pár kivezetõ kis gumislagja és az E9-be még ennek is megvan a kis gumi dugója a tûzfalon!
Tavasszal mostmár biztos, hogy fûtés(netán klíma)tuning lesz és már azon is gondolkozom, hogy az E11 lapátos házát használjam fel, mert ott is nagyon sok az egyezés és csak könnyebb annak már a terelõlapátait használni, meg jobb állapotúak a szivacsai!

Lényeg, ami lényeg, ha nem is rögtön klíma, de E9-be mehet pollenszûrõ, ami azt hiszem a nagy városokban igen hálás alkatrész!
Ezek után gondolom E10 köztes fûtésdoboza is megy, ha az van épp olcsón eladó és Szabi módszerével pollenszûrõssé alakítható ;)
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép


Válasz küldése