Autófényezés, polírozás

Autóink karosszériájának és beletrének szebbé tétele és ezek állagmegőrzése. Tippek, trükkök, tapasztalatok
Avatar
bepi81
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2010 nov. 23, 03:40 pm
Autód gyártási éve: 2007
Autód típusa (és generációja): Verso
Autód felszereltségi jelölése: Sol
Autód karosszéria variánsa: MPV
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Hozzászólás Szerző: bepi81 » 2011 ápr. 03, 11:29 pm

Csocsó írta:wow!

Megosztod a felhasznált anyagokat+eszközöket?
Persze: :wink:
Fényezett felületek: Turtle Wax Metalic polír
Üveg felületek (ablakok, szélvédõk, lámpabúrák): Turtle Wax Glass Shine polír

Még várat magára egy réteg Turtle Wax High Gloss car wax valamelyik következõ 7végén a teljességhez.

A használt eszköz mindössze 2db mikroszálas törlõkendõ (290Ft/db), egy a polírok felviteléhez, egy pedig a törléshez.

(ja, az összes üvegfelületet bekentem Rain-X vízlepergetõ folyadékkal, ezt mindnyájatoknak ajánlom, mert normál esõben - nem zivatar! - egyszerûen nem kell ablaktörlõzni 90-100 km/h felett!!!)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bepi81 2011 ápr. 03, 11:34 pm-kor.
4 év E11 fl Corlla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
Jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Avatar
bepi81
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2010 nov. 23, 03:40 pm
Autód gyártási éve: 2007
Autód típusa (és generációja): Verso
Autód felszereltségi jelölése: Sol
Autód karosszéria variánsa: MPV
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Hozzászólás Szerző: bepi81 » 2011 ápr. 03, 11:32 pm

PiciPeti írta:Azt a qrva! :shock:
Vállalsz? :D
Hát, ha Békéscsaba felé jársz, igen. :) Örülök, hogy tetszik.
4 év E11 fl Corlla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
Jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2011 ápr. 03, 11:41 pm

Hát az nem itt van. :?

Lehet megpróbálom házilag... Nagyon bejövõs lett... Kérdés hogy az ezüstmetálból lehet-e szépet csinálni? :D

Avatar
bepi81
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2010 nov. 23, 03:40 pm
Autód gyártási éve: 2007
Autód típusa (és generációja): Verso
Autód felszereltségi jelölése: Sol
Autód karosszéria variánsa: MPV
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Hozzászólás Szerző: bepi81 » 2011 ápr. 03, 11:49 pm

PiciPeti írta:Hát az nem itt van. :?

Lehet megpróbálom házilag... Nagyon bejövõs lett... Kérdés hogy az ezüstmetálból lehet-e szépet csinálni? :D
Viccelsz?! Durva eredményt lehet belõle kihozni. Van egy ismerõsöm Sékesfehérváron profi géppel és 3M pasztával dolgozik. Na, az õ munkájától ledobnád a láncot, az biztos.

Amint látod, azonban kézzel is lehet szépet csinálni, csak kell hozzá egy jó kis árnyék, semmiképpen nem szabad tûzõ napon dolgozni és 15, max 20 fok hõmérséklet. Én két elemre viszem fel a polírt többszöri körkörös mozdulatokkal, majd, mikor megvan a 2. elem is, egy másik tiszta puha ronggyal szintén körkörös mozdulatokkal letörlöm a szert. Aztán folyt. köv. Elég manuális, így, kézzel, és idõigényes is, de megéri! Jó munkát :wink:
4 év E11 fl Corlla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
Jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2011 ápr. 04, 11:00 am

Ezzel csináltad? Egy ilyen tégely elég?
Honnan szerezted be a cuccokat hozzá? :roll:

Avatar
bepi81
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2010 nov. 23, 03:40 pm
Autód gyártási éve: 2007
Autód típusa (és generációja): Verso
Autód felszereltségi jelölése: Sol
Autód karosszéria variánsa: MPV
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Hozzászólás Szerző: bepi81 » 2011 ápr. 04, 01:36 pm

PiciPeti írta:Ezzel csináltad? Egy ilyen tégely elég?
Honnan szerezted be a cuccokat hozzá? :roll:
Majdnem, ez a Metallic cucc létezik tégelyben és flakonos folyadék verzióban is, én utóbbit vettem, valahogy a flakonos nekem kényelmesebb - lehet, hogy ez hülyeség -. :wink: Amúgy a tégely valszeg több alkalomra elég, de a flakonnal is kihúzok kb 3(!) évet. Nem kell ezt vastagon kenni, sõt, csak vékonyan, mert azt le is kell vakarni, miután porszerûre szárad a fényezésen. Ez fontos, mert fizikailag fárasztó a vakarás, ha túl sok polírt viszel fel a felületre.
Ha géppel akarod csinálni (kapható az OBI-ban, Praktikerben ilyen 5000Ft-os polírozógép, de azzal nagyon vigyázni kell, nehogy megégesd a fényezést), mindig ki kell próbálni egy tesztfelületen, nehogy kárt tegyél a kasztniban)

A polírszereket én a Tescóban vettem, de lehet neten is, kb 100-150Ft-tal olcsóbb a webáruház, én ezt vidékiként lexartam. Több évig használom ezeket a szereket, nem az a 200Ft difi fog földhöz vágni...

A 2db mikroszálas törlõkendõt is meg lehet venni a tescóban, de ezeket én az ún. 1Eurós boltból vettem 290Ft/db áron.

Összességében a Metallic polír kb 1800Ft, az ablakpolír (Glass Shine) 1300Ft, 2x290Ft a kendõ, a szilikon spray (gumiápolós) 850Ft és a vízlepergetõ Rain-X folyadék 0,2L-es flakonba 2400Ft.
Szerintem ez az összes cucc olyan 6-7000Ft körül megáll. Nekem ennyit megéri rákölteni az autóra, mert minimum 3 évig nem kell ezekre költeni, nem egyszer használatos szerek és az eredmény magáért beszél. :wink:
4 év E11 fl Corlla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
Jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Avatar
bepi81
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2010 nov. 23, 03:40 pm
Autód gyártási éve: 2007
Autód típusa (és generációja): Verso
Autód felszereltségi jelölése: Sol
Autód karosszéria variánsa: MPV
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Hozzászólás Szerző: bepi81 » 2011 ápr. 04, 02:41 pm

A múlt héten kedden megkapta a B oszloptól hátrafelé a szép fóliát, Skyfol Shark HP20-as típust, szigorúan csak az engedélyezett helyekre, mûbizonylattal. Nem akartam túl sötétre sem az autót, mert az eleve fekete kasztnival a nagyon sötét fólia már koporsó, de legalábbis "boyracer" stílusú lett volna, ami nem jellemzõ sem rám, sem az autóra.

Itt látható kép a fóliáról:

http://kephost.hu/image-18EB_4D99B96D.jpg

http://kephost.hu/image-3D48_4D99BC48.jpg

http://kephost.hu/image-E8DF_4D99BA2D.jpg
4 év E11 fl Corlla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
Jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2011 ápr. 04, 04:55 pm

Köszi!

Gyönyörû az autód! :luv: :D

3M polír van itthon, Honda szervízben használják az ezüstmetál autókhoz. Szerintem megpróbálom azzal, rossz nem lehet...
Max utána rámegyek azzal, amit ajánlottál... :wink:

Avatar
Csocsó
Aktív fóruméletet élõ
Aktív fóruméletet élõ
Hozzászólások: 519
Csatlakozott: 2010 feb. 21, 10:46 pm
Tartózkodási hely: Budapest

Hozzászólás Szerző: Csocsó » 2011 ápr. 04, 06:14 pm

bepi81 írta: ... a szilikon spray (gumiápolós) 850Ft...
Egy tipp: Kifejezetten NEM ajánlom a szilikont semmilyen ápolásra az autón. Elsõ látszatra szépít, hosszútávon viszont öregíti és szárítja a gumit (és talán a mûanyagot is)! Van kifejezetten nem szilikon alapú gumiápoló, legközelebb vegyél olyat.

Mindemellett köszi a tapasztalataidat! ;)
AE82 GT (ex) --> Yaris TS '04

Avatar
bepi81
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2010 nov. 23, 03:40 pm
Autód gyártási éve: 2007
Autód típusa (és generációja): Verso
Autód felszereltségi jelölése: Sol
Autód karosszéria variánsa: MPV
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Hozzászólás Szerző: bepi81 » 2011 ápr. 04, 08:28 pm

Csocsó írta:
bepi81 írta: ... a szilikon spray (gumiápolós) 850Ft...
Egy tipp: Kifejezetten NEM ajánlom a szilikont semmilyen ápolásra az autón. Elsõ látszatra szépít, hosszútávon viszont öregíti és szárítja a gumit (és talán a mûanyagot is)! Van kifejezetten nem szilikon alapú gumiápoló, legközelebb vegyél olyat.

Mindemellett köszi a tapasztalataidat! ;)
Értem, hogy miért mondod ezt, egy ideig én is ezt gondoltam, de ezek az újabb fajta szilikon sprayk már kifejezetten gumivédõ hatású. Nem okoz vele semmilyen idõ elõtti öregedést, repedezést. A régi szilikonok, amik anno megjelentek erre a célra, azok még az általad említett negatív hatást nyújtotta hosszú távon, ahogy írtad is, de az újak, ami nekem is van, már nem okoz ilyen jellegû problémát.

Egyébként csak az ajtó körüli gumigédereket és a mûszerfalat - rongyra fújva, nem a felületre! - kenem át vele, a kerekekre kifejezetten gumiápoló aktív habot használok. Ezt egy szegedi cég - éljen a hazai! - gyártja, a neve: BIGMAN Gumiápoló (800Ft-ért vettem, szuper cucc! A gumi konkrétan olyan lesz, mintha most vettem volna le a polcról. Matt, nem fényes a felület a kezelés után) :wink:
4 év E11 fl Corlla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
Jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23933
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2011 ápr. 04, 09:25 pm

Csocsó írta:
bepi81 írta: ... a szilikon spray (gumiápolós) 850Ft...
Egy tipp: Kifejezetten NEM ajánlom a szilikont semmilyen ápolásra az autón. Elsõ látszatra szépít, hosszútávon viszont öregíti és szárítja a gumit (és talán a mûanyagot is)! Van kifejezetten nem szilikon alapú gumiápoló, legközelebb vegyél olyat.

Mindemellett köszi a tapasztalataidat! ;)
Vannak külön szilikont NEM tartalmazó gumi és mûanyagápolók is. Csocsó jól beszél. Kifejezetten káros a szilikon. Autókereskedõknek jó, hogy az eladásra ragyogjon, utána meg hogy mi lesz vele, már nem lényeg.

Emellett a Waxolás és a polírozás nem ugyanaz!
Bepi autóját látszik, hogy sûrûn kezelik, kenegetik, így a lakk szép maradt és nem mattult be. Így relatíve tartósan marad szép a kocsi. Ha valakinek már matt az autója, akkor azt polírozni kell több fázisban (nem a csillogások fokozatára gondolok, hanem durva csiszolástól a finomig) és utána lehet 3. fázisként átmenni rajta különbözõ bázisú Wax-al. Ez megvédi az elõzõleg felpolírozott réteget, plusz még egy kis fényt is ad neki.
Komoly, költséges és nagyon idõigényes munka (persze géppel), de megéri!

Picipeti!
A 3M-el nem lesz gond! Profi termék! (hozz nekem is :) )

Ja és megvettem a másik polírgépet is.
Gugyor által javasolt Einhellt
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2011 ápr. 04, 09:31 pm

És ezt a pasztát hogy kellene használni?
Felkenem a felületre, megvárom amíg megszárad, és utána körkörös mozdulatokkal letörlöm?
Egyszóval: Nedves vagy száraz állagában políroz?

Nekem a száraz tûnik logikusnak... :roll:

Pacsker!

Megnézem mennyi van benne. Ha elég kettõnknek akkor megcsinálhatjuk együtt. Fõleg hogy van géped... :roll: :twisted: :wink:
De olyan 200-250g lehet érzésre...

Avatar
bepi81
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2010 nov. 23, 03:40 pm
Autód gyártási éve: 2007
Autód típusa (és generációja): Verso
Autód felszereltségi jelölése: Sol
Autód karosszéria variánsa: MPV
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Hozzászólás Szerző: bepi81 » 2011 ápr. 04, 09:33 pm

PiciPeti írta:Köszi!

Gyönyörû az autód! :luv: :D

3M polír van itthon, Honda szervízben használják az ezüstmetál autókhoz. Szerintem megpróbálom azzal, rossz nem lehet...
Max utána rámegyek azzal, amit ajánlottál... :wink:
Nem szeretnék a kelleténél többet okoskodni, de úgy tudom - az említett ismerõsömtõl, aki ezzel komolyan foglalkozik polírozással -, hogy a 3M egy kifejezetten nehéz paszta, ami gépi munkához való. Ezt kézzel eldolgozni az Õ elmondása szerint felér egy öngyilkossággal. Kézi munkához ott a Turtle Wax, de a komolyabb pasztához normális gép szükséges. Így jól gondold meg, mit használsz, mert árthatsz is a fényezésednek. Mindenképpen ajánlom, hogy mielõtt nekiesnél az autódnak, egy rejtett helyen, ami nem annyira feltûnõ, próbáld ki a 3M-et, hogy lehet-e vele dolgozni. :wink: (ja, eddig nem említettem, de alap dolog, hogy forró felületet nem polírozunk!)
4 év E11 fl Corlla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
Jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Avatar
Pacsker
Site Admin
Site Admin
Hozzászólások: 23933
Csatlakozott: 2007 márc. 09, 06:44 pm
Autód gyártási éve: 1988
Autód típusa (és generációja): Corolla E9
Autód felszereltségi jelölése: GTi
Autód karosszéria variánsa: Liftback (5 ajtós)
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Pacsker » 2011 ápr. 04, 09:39 pm

Van pasztám, csak vicceltem! De köszönöm a felajánlást!

Még egyszer mondom: A polírozás (akár fogmosás) egy csiszolás. A különbözõ durvaságú pasztákban különbözõ méretû szemcsék vannak, plusz a hozzájuk tartozó szivacsok is különbözõ durvaságúak. A felsõ megfakult, érdes festék/lakk felületet lecsiszoljuk ezzel, így lesz szép csillogós az új felület.

A Waxolás egy bevonat csupán, ami fényt ad neki, védi a káros sugaraktól, lepergeti a vizet stb stb.
Nem szidom, hisz a polírozás végsõ folyamata és nagy szükség van rá, csak fontosnak érzem megemlíteni, hogy nagyon látványos, azonban fele annyira sem tartós. Legjobb biznisz ugye, hisz rászoksz, mint a cigire.
Egy pár éves autót megéri csak waxolgatni, azonban egy már valamelyest megmattult autót mindenképpen polírozni ajánlom és utána ápolni különbözõ bázisú teflonos "wax" szerekkel.
Klubelnök

Merjünk nagyban gondolkodni!
"Before you say you can't do it, try it" / Sakichi Toyoda
"I always say, the way a man treats his car is how he treats himself." / Tarconi


:e9lb: AE92 Liftback GT-i (4AGE, Kouki)
:te71matyi: TE71 GT DOHC Coupe (2TG, Zenki)
Kép KE11 Sedan felújítását várva (2K, Kouki)
:kp60: KP60 Starlet versenyautó építés alatt (4AGE)

Kép

Avatar
PiciPeti
Fanatikus fórumozó
Fanatikus fórumozó
Hozzászólások: 1538
Csatlakozott: 2011 jan. 13, 12:45 am
Tartózkodási hely: Dunaharaszti

Hozzászólás Szerző: PiciPeti » 2011 ápr. 04, 09:41 pm

Hûha :?

Ez azt jelenti hogy nagyok a szemcséi? Bár összekarcolni nem hiszem hogy össze tudja... Mikronokról beszélünk szerintem.
Még várok, hátha valakinek van konkrét tapasztalata. De az az 1700 forint nem összeg. Ezen nem fogok spórolni. :D


Válasz küldése